Малко Търново през социализма: Развитие и индустриализация
През 1980-те години Малко Търново претърпява значително развитие, свързано с амбициозната инициатива за превръщане на Странджа-Сакар в така наречената „Република на младостта“. Това е част от по-широкия план на българските власти да развият граничните и отдалечените райони на страната, с цел укрепване на тяхното социално-икономическо положение.
Стратегическо решение на Политбюро
През 1982 г., Политбюро на ЦК на БКП приема специално решение под наслов „За ускорено социално-икономическо развитие на селищните системи от 4-ти и 5-и функционален тип, от граничните райони и в Странджанско-Сакарския край“. Това решение от 27 април 1982 година определя бъдещето на Малко Търново като част от план за насърчаване на икономическото развитие в тези по-слаборазвити райони на България.
Индустриализация на Малко Търново
В резултат на това решение, Малко Търново започва да се развива като индустриален център в Странджа-Сакар. Един от най-значимите проекти, който се осъществява в града, е откриването на голям цех за козметика, поделение на известното предприятие „Арома“ – София. Този завод осигурява работа за много от местните жители и се превръща в един от ключовите икономически двигатели на града.
Филиал на института по техническа кибернетика и роботика
През следващата година, 1983 г., в Малко Търново е открит филиал на института по техническа кибернетика и роботика към Българската академия на науките (БАН). Това представлява значимо събитие за региона, тъй като осигурява научно-изследователска дейност и създава връзки с високите технологии и иновациите в България по това време. Присъствието на този институт в Малко Търново свидетелства за амбицията на българските власти да превърнат региона в технологично развит и интегриран в икономиката на страната.
Социални и икономически промени
Тези инициативи водят до значителен социален и икономически подем в Малко Търново. За разлика от предходните години, когато градът се е развивал главно като земеделски и занаятчийски център, през 80-те години той придобива нов индустриален облик. Увеличава се заетостта сред младите хора, което привлича нови жители в района, и се създават нови възможности за кариерно развитие.
Програмата за развитие на града не се ограничава само до индустрията – също така се модернизират и инфраструктурата, социалните услуги и образованието, с цел да се направи Малко Търново по-привлекателно място за живеене и работа.
През 1980-те години Малко Търново преживява значителен социално-икономически подем, благодарение на целенасочените усилия на българската държава за развитие на граничните и по-слабо населени райони. Отварянето на козметичния завод на „Арома“ и филиала на института по техническа кибернетика и роботика в града е ключово за модернизацията и индустриализацията на региона. Тези инициативи създават нови възможности за местните жители и остават важна част от историята на Малко Търново през социалистическия период.
Оставете коментар