Храм „Свети Пантелеймон“ в село Сливарово

Храм „Свети Пантелеймон“ в село Сливарово, област Бургас, е един от забележителните православни храмове в Странджа, с дълга история, датираща още от 19-ти век. Строителството на храма започва през 1869 г., като той е изграден върху руините на стар параклис, носещ същото име. Църквата е осветена през следващата година, 1870 г., от първия свещеник на селото – поп Тодор Керанов. Строителството и освещаването стават възможни след посещението на епископ Антим Преславски (бъдещият Български екзарх Антим I), който е изпратен в района от Цариградската патриаршия.

Храмът е построен в стил трикорабна базилика с една апсида, като височината на апсидата достига до ръба на двускатовия покрив. Над входа на църквата се намира отделението за жените, както е традиционно за много български църкви. Една от особеностите на храма е отделно разположената камбанария, която се намира на 10 метра югозападно от основната сграда, което е характерно за църквите в Странджа.

След изграждането на храма, всяка година на деня на Св. Пантелеймон (9 август, по стар стил), в селото се организира панагир – голям събор, на който се събират хора от околните села като Малко Търново, Граматиково и Кости. Този празник е важна част от местните традиции и допринася за културния живот в региона.

Село Сливарово е известно и със своите древни тракийски светилища, които продължават да бъдат почитани и до днес. Сред тях е Индипасха, светилище, посещавано от местните на неделята след Великден, както и Пещерата на св. Марина, която се почита на 17 юли. Тези места са свързани с древни ритуали и традиции, които се предават през поколенията, като християнските празници и тракийските обичаи се преплитат в този уникален регион на България.

Храм „Св. Пантелеймон“ не само е важен религиозен център за жителите на Сливарово и околните села, но и символ на вековни традиции, които се поддържат живи и до днес.

Използвана информация и снимки: Исторически Музей „Проф.Александър Фол“ Малко Търново